Těžba Bitcoinu je nebývale obtížná

Není to zase tak dlouho, co jsme s údivem sledovali, jak klesá obtížnost těžby Bitcoinu a těžaři tak zažívají zlaté časy. Nyní je to ale celé jinak a Bitcoin se těží mnohem hůře. Proč tomu tak je a co způsobilo nárůst obtížnosti těžby se dozvíte v našem článku.

Co se děje

Pokud bychom měli nějakým způsobem popsat obtížnost těžby, jednalo by se o nějakou hodnotu výpočetního výkonu. Obtížnost se upravuje každých cca 14 dní a to proto, aby byla zachována funkčnost celého systému, pokud by například došlo k neobvyklému poklesu výpočetního výkonu. Už minulá úprava přinesla vysokou hodnotu, nyní je těžba ale ještě o něco obtížnější.

Samo o sobě je to důležitá zpráva pro těžaře především v Číně, kde je zdaleka největší hashrate bitcoinové sítě. Ti se totiž v současné době potýkají s obrovským nedostatkem výkonných čipů určených do těžebních zařízení. Díky tomu vzrostla cena rigů o více než dvojnásobek.

Hashrate je stále na vzestupu

Pomocí hashrate se vyjadřuje výpočetní výkon celé bitcoinové sítě. Historické maximum bylo zaznamenáno jen pár dní zpět. Pak výpočetní výkon poněkud poklesl, avšak v současné době zase stoupá a očekává se, že zanedlouho padne další historický milník. Jak je ale možné, že hashrate tak stoupá?

Primárním důvodem je především fakt, že roste cena Bitcoinu, na trhu se navíc objevují výkonnější těžební stroje, které umožňují těžařům vytěžit více kryptoměny, tudíž je nákup potřebné techniky mnohem rentabilnější, než tomu bývalo v minulosti.

Co se očekává dále

Nyní bude záležet na několika aspektech. Prvním je lepší dostupnost komponentů pro těžební stroje, druhým pak je celková cena bitcoinu. Obecně se ale dá očekávat, že hashrate bitcoinové sítě postupně poroste. Velkou otázkou pak bude, jak na to zareaguje obtížnost těžby.

Registrací na Binance.com získáte slevu 10% na poplatky.