Krypto slovníček

2FA

Dvoufázové zabezpečení účtů, které je ve světě kryptoměn velmi často a všude používané. Při přihlašování, kdy v prvním kroku je potřeba se k účtu přihlásit pomocí uživatelského jména a hesla a ve druhém kroku se jedná většinou o ověření pomocí QR kódu za použití např. google authenticatoru.

Altcoin

Zkratka z anglického Alternate coin, česky alternativní mince. Altcoin (Alt) jsou všechny ostatní kryptoměny jiné než Bitcoin (BTC). Bitcoin je hlavní index pro celý trh s kryptoměnami. Pokud roste kurz Bitcoinu, tak rosou i další mince – Altcoiny (Alty). Pokud kurz Bitcoinu klesá, tak klesá i kurz Altcoinů.

ATH

ATH je zkratka z anglického All Time High. Jedná se o nejvyšší historickou cenu konkrétní kryptoměny.

Bag Holder

Česky doslova držák pytlíku. Jde o neformální investiční termín používaný k popisu investora držícího otevřenou obchodní pozici, která snižuje jeho hodnotu účtu, dokud není bezcenná.

Bearish

Z anglického „bear run“, což znamená, že ceny aktiv klesají. Bear česky znamená medvěd. A proč se tento výraz používá zrovna při poklesu? Jde o postavení medvěda při útoku. Medvěd útočí seshora dolů. A když si toto zapamatujete, tak už budete vždy vědět, že medvědí trh je trh, který klesá.

Blockchain

Jedná se o jeden z nejvíce matoucích pojmů ve světe kryptoměn. Je to technologie umožňující provoz kryptoměn. V informatice se jedná o speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zamezit neoprávněným transakcím. (je to veřejná účetní kniha, do které jsou anonymně zaznamenány veškeré transakce, které s danou měnou, (např. BTC) byly kdy provedeny. Každá transakce lze dohledat např. na www.blockchain.info)Také se jedná o řešení matematické úlohy známé jako Problém byzantských generálů. Prakticky je to postupně doplňovaný seznam plateb. Základ bitcoinu, kryptoměn a obecně decentralizovaných aplikací. Zjednodušeně se jedná o veřejnou knihu, kde jsou všechny transakce zaznamenávány a anonymně potvrzovány těžaři. Je to chronologický záznam událostí, který mezi sebou sdílí mnoho uživatelů. Důležité je, že po zadání informace už jí nelze změnit a to proto, že se jedná o veřejnou knihu záznamů, kterou vlastní všichni uživatelé. Pokud by ji chtěl jednotlivec změnit, musel by hackount všechny uživatele dané kryptoměny v jediný okamžik, a to není možné. Velice jednoduše jde o databázi se záznamy, vlastně něco jako účetní kniha.

BTFD

Z anglického Buy The Fucking Dip. Česky něco jako „Nakupuj sakra při tom propadu!“ Je to vlastně doporučení ostatním obchodníkům, aby začali nakupovat danou kryptoměnu, protože cena je velmi nízko a vypadá to, že nižší už nebude. BTFD se nejčastěji objevuje potom, co proběhl nějaký ten FUD.

Bullish

Z anglického „bull run“, což znamená, že ceny aktiv rostou. Bull česky znamená býk. A proč se tento výraz používá zrovna při růstu? Stejně jako u medvěda jde o postavení býka při útoku. Býk útočí zespoda nahoru. A když si opět jako u medvěda zapamatujete tuto pomůcku, tak už budete vždy vědět, že býčí trh je trh, který roste. Býk je tedy opak medvěda.

BUY/SELL Wall

Je to zeď vytvořená z velkého množství limitních příkazů na stejné ceně. Nejlépe je vidět v grafickém znázornění hloubky trhu.

Captcha

Tento pojem už určitě znáte. Jedná se o Turingův test, který se na webu používá ve snaze automaticky odlišit skutečné uživatele od robotů. Je to akronym pro „completely automated public Turing test to tell computers and humans apart“, česky tedy „plně automatický veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí“. Jistě jste se někdy setkali s takovým malým okýnkem s jednoduchou úlohou (např. opiš text; klikni na obrázek; vyber všechna pole na obrázku; kde je auto atp.).

Circulating Supply

Tento anglický výraz v podstatě znamená, kolik je mincí v oběhu. Jedná se tedy o počet mincí, který je momentálně na trhu a v rukou široké veřejnosti. Pokud Circulating supply vynásobíte cenou jedné mince, tak získáte Market CAP.

Coin

Česky mince a u kryptoměn se jedná o virtuální minci/digitální platidlo. V množném čísle coins.

DDoS

Je to zkratka z anglického Distributed Denial of Service, česky distribuované odmítnutí služby. Jedná se o druh hackerského útoku, který dokáže zastavit nebo výrazně zpomalit webové portály. Dobře načasovaný DDoS útok na burzu během výrazných pohybů, může být pro některé obchodníky devastující, protože nebudou mít možnost ručně opravit nebo zadat své obchodní příkazy. DDoS útoky jsou často zaměřeny na weby s online peněženkami nebo na stránky kryptoměn za účelem vyvolání FUD.

Deposit

Česky vklad. Tento termín jistě znáte z běžného světa, jestliže jste majiteli nějakého bankovního účtu. Chcete-li začít obchodovat na burze či prostřednictvím nějakého brokera, tak musíte napřed na svůj aktivní účet vložit finanční prostředky, se kterými budete nakupovat a prodávat Vámi vybrané obchodní instrumenty.

DIP

Jde o krátkodobý pokles ceny v jinak rostoucím grafu. Pokud se v grafu objeví DIP, tak máte ideální příležitost k nákupu. Získáte tak kryptoměnu se slevou.

Diverzifikace

Jde o snahu snížení rizika tím, že se investor nespoléhá na jediný produkt, nýbrž rozděluje své aktivity do různých oblastí, svá aktiva do různých firem, měn a podobně – rozložení například investic.

Dump

Propad ceny nebo také korekce a jde o výraznější pokles ceny (to znamená od -20 % níž). Cena klesá vlivem obecného prodeje sledovaného instrumentu.

DYOR

„Do Your Own Research“ neboli česky: „Udělej si vlastní výzkum!“ Tato fráze se často používá u začínajících investorů, kteří se obracejí na ty zkušenější o radu, do čeho je nejlepší investovat. Jde o to, že každý investor by se měl naučit sám si najít ten správný instrument, který má zajímavý projekt, tudíž v ní má důvěru, a tak do ní investuje.

Fundamentální analýza

Jde o zkoumání základních faktorů ovlivňující kurz finančního instrumentu např. hospodaření společnosti zkoumané akcie atp. Globální fundamentální analýza se zaměřuje na vliv celé ekonomiky a na vnitřní hodnotu zkoumané akcie Zkratkou se označuje FA.

Faucet

Web, který za pár kliknutí opakovaně posílá na Váš účet určitý malý obnos. Cílem je většinou propagace a šíření kryptoměn, anebo zisky z reklamy.

Fee

Česky poplatek.

Fiat

Běžné měny jako jsou CZK, EUR, USD, CNY a mnoho dalších. Jedná se tedy o státní měnu/zákonnou měnu.

Fibo

Jde o zkratku Fibonacciho retracement a je to metoda technické analýzy, která pomáhá určovat body na grafu, kde pravděpodobně dojde k otočení ceny.

Fill or Kill

Česky Vyplnit nebo zabít a jedná se o Limit Order, česky Limitní objednávka, která musí být vyplněna okamžitě, nebo vůbec. Objednávka s Fill or Kill se tedy vyplní pouze tehdy, pokud někdo zrovna prodává Vámi požadované množství za Vámi požadovanou cenu. V opačném případně se objednávka sama zruší.

FoMO

Jde o zkratku z anglického fear of missing out, česky: ‘strach, že to nestihneš‘. To je ten pocit, když vidíte, jak hodnota kryptoměny letí raketově vzhůru, a Vy ji nemáte nakoupenou. Kvůli tomu začnete rychle všechno prodávat, abyste stihli nakoupit co nejvíce, než bude pozdě. FoMO většinou ovládne tisíce obchodníků, což může mít výrazný vliv na cenu daného investičního instrumentu. Zjednodušeně se jedná vlastně o efekt, kdy na scéně je strach z toho, že člověk propásne příležitost vydělat na právě rostoucí např. kryptoměně.

Fork

Česky vidlička, vidlice a jedná se vlastně o rozcestí, takovou alternativní větev, kdy v souvislosti s kryptoměnami to znamená, že když bude fork, tak se jedna měna rozdvojí do dvou měn. Nebo trošku složitěji jde o rozdělení blockchainu na více větví. Každá větev se potom řídí vlastními pravidly. Takovými hlavními forky Bitcoinu jsou třeba altcoiny Bitcoin Cash (BCH) a Bitcoin Gold (BTG). Ale existují i forky méně známých altcoinů. Při forku většinou majitelé původní měny dostanou zdarma stejný počet (občas menší, záleží na podmínkách) coinů nové kryptoměny. Např. všichni majitelé bitcoinů v době forku dostali stejný počet altcoinu Bitcoin Cash anebo třeba Bitcoin Gold.

FUD

Zkratka z anglického fear, uncertainty and doubt. Česky to znamená strach, nejistota a pochybnosti. FUD je záměrné šíření nepravdivých negativních informací o nějakém instrumentu, za účelem jeho poškození, nebo snížení jeho hodnoty. Občas můžeme vidět FUD v mediích, kdy někdo pomlouvá např. Bitcoin. Kvůli tomu se potom sníží jeho hodnota a velcí hráči můžou nakupovat levněji. Tyto pomluvy často bývají nepravdivé a vznikají pouze za účelem zisku.

HODL

„Hold On for Dear Life.“ Česky: „Vytrvám pro svůj drahý život.“ Jde vlastně o překlep z anglického slova Hold, česky držet a znamená to tedy držet mince. Tento překlep se dostal do světa kryptoměn potom, co ho použil jeden na mol opilý uživatel fóra bitcointalk. Znamená to tedy, že investor má vytrvat i přes veškerou nepřízeň a propad cen na trhu. Za žádnou cenu tedy neprodávat se ztrátou. Investujeme-li uváženě, tak bychom o prodeji neměli vůbec ani uvažovat. Zásadně investujeme finance, které nutně nepotřebujeme.

HODLER

Odvozeno od výrazu Hodl. Správně by bylo holder, česky tedy držitel. S tímto výrazem je spojován ten, kdo mince nakoupí a potom je dlouhodobě drží, případně přikupuje další a zatím je neplánuje prodat.

HYIP

Jedná se v podstatě o synonymum pro Scam česky podvod, ale rozdíl je ten, že HYIP zatím vyplácí. Doslova je to High Yield Investment Programme, tedy investice s vysokou výtěžností. S vysokou výtěžností souvisí i vysoké riziko, které je v tomto případě obrovské. Určitě znáte pojmy jako pyramida, letadlo, odborněji Ponziho schéma.

HW wallet

Česky hardwarová peněženka, kde se uchovávají kryptoměny. Na trhu k dostání např. Trezor nebo Ledger.

ICO

Zkratka z anglického Initial Coin Offering. Česky počáteční nabídka „mincí“. Jedná se o předprodej mincí nově vznikající kryptoměny za účelem navýšení kapitálu. Většinou probíhá před samotným spuštěním blockchainu, tedy v době, kdy kryptoměna ještě nefunguje. Mince v ICO se občas nakupují za účelem rychlého zisku a ve velkém se prodávají ihned, jakmile se kryptoměna dostane na první burzu. Nadšení z nové mince na burze často krátkodobě vyžene cenu na několikanásobek z ceny ICO. Dá se to přirovnat k Pump and Dump. Je to populární metoda na získáni finančních prostředku pro kryptoStartupy.

Instrument

Česky nástroj. Jde o obchodovatelné aktivum nebo obchodovatelné položky, jako jsou například akcie, forex, futures, opce, dluhopisy, komodity, derivát, indexy nebo jiné položky, které slouží jako podklad pro derivát. Konkrétní instrumenty (nástroje) např.: BMW, APPL, wheat, gold, DAX, SP500 atp.

Korekce

Dočasný pokles ceny po rychlém růstu (na hodiny, dny, výjimečně až měsíce).

Kryptografie

Nauka o šifrování a snaží se udržet data v bezpečí.

Kryptoměna

Jsou to digitální/virtuální peníze, které využívají kryptografii pro vlastní dokonalé zabezpečení. Z tohoto důvodu je prakticky nemožné, aby byly virtuální peníze padělány nebo hacknuty. Podstatné je, že neexistuje žádná centrální instituce (například vláda), která kryptoměny ovládá nebo jakkoliv reguluje. Kryptoměny jsou tedy nezávislé a bezpečné. Umožňují kdykoliv odeslat finanční prostředky komukoliv na zemi během okamžiku!

Ledger nano s

Jde o hardwarovou peněženku pro digitální měny. Je určena pro bezpečné dlouhodobé uchování kryptoměn. Zatím podporuje osm kryptoměn (bitcoin, litecoin a další) s tím, že další přibydou. Má displej, USB-C, podporu microSD a rozhraní pro správu. Má podobu klíčenky. Je to vlastně obdoba Trezoru, který má akorát jiného výrobce.

Legit

Anglické označení „ověřené“ stránky. Většinou to znamená jen to, že stránka posílá výplaty a „zatím“ se neprojevila jako scam.

Limit Order

Česky limitovaná objednávka je vlastně obchodní příkaz. Jedná se o příkaz na nákup nebo prodej za konkrétní budoucí cenu. Tento příkaz se vyplní teprve tehdy, až se cena dostane na hodnotu, kterou jste si v příkazu sami určili.

Long

Jedná se o investiční termín, který se česky nazývá dlouhá pozice. Jednoduše řečeno je to nákup kryptoměny. Pokud tedy zaujmete dlouhou pozici na nějakou kryptoměnu, tak znamená, že jí nakoupíte a věříte, že její hodnota v budoucnu poroste. Spekulujete tedy na růst ceny.

Margin

V investičním světě též páka a jedná se vlastně o obchodování na úvěr neboli investování za použití cizích prostředků. Můžete si na burze půjčit na obchodování, a přitom se vám můžou násobit vaše zisky, ale můžou se tak i násobit ztráty.

Market CAP

Je to označení celkového tržního kapitálu dané kryptoměny. Výpočet se provádí násobením ceny a počtu mincí v oběhu. Jedná se o nejlepší způsob porovnávání kryptoměn mezi sebou. Čím vyšší Market CAP, tím více peněz je v dané kryptoměně nasypáno. Na ceně jedné mince vůbec nezáleží, důležitá je výše hodnoty Market CAP.

Mining

Česky těžení, těžba. Týká se primárně kryptoměn a v principu se příliš neliší od těžby drahých kovů. K obojímu je zapotřebí určitý kapitál, za který si pořídíme odpovídající nástroje, následně podstupujeme při těžbě určité riziko, načež získáme požadované aktivum. Jde o proces, při kterém se využívá výpočetní výkon počítačů na zpracování transakcí, zabezpečení sítě a synchronizování všech uživatelů v síti. Může to být vnímáno jako datové centrum dané kryptoměny, které je navrženo tak, aby bylo decentralizováno, a protože jsou těžaři rozseti po celém světě, nemůže žádný jednotlivec převzít kontrolu nad sítí. Tento proces je označován jako těžba, kvůli analogii se zlatými doly. Jedná se o mechanizmus, který přidává nové mince do sítě. Těžaři dostanou výměnou za užitečný výpočetní výkon, který je potřebný k zabezpečení sítě, odměnu vyplacenou v kryptoměně, kterou těží.

Miner

Česky těžař. Prakticky je to ten, kdo provozuje těžbu neboli mining.

Mining pool

Tak tady jde o spojení více těžařů dohromady. Pro zjednodušení si to vysvětlíme např. na Sportce. Pokud si Vy a Vaši přátelé koupíte Sportku, tak jako skupina máte daleko větší šanci na výhru, kterou byste si pak rovnoměrně rozdělili. Pokud například z 20 tiketů Sportky jich 10 koupil jeden člověk a další dva si koupili každý 5 tiketů, tak ten, který jich koupil 10 dostane 50 % výhry a zbylí dva každý 25 %. Tímto způsobem se spravedlivě rozdělí vytěžená kryptoměna na základě výše výpočetního výkonu jednotlivých těžařů v poolu.

Moon

Jak asi všichni víte, tak Moon v češtině znamená měsíc. V kryptosvětě výraz Moon znamená výrazný nárůst ceny dané kryptoměny. Používá se, když cena vyletěla tak vysoko, že dosáhla až na měsíc. Křivka grafu letí prudce nahoru, jako by chtěla doletět až na měsíc.

P2P, peer-to-peer

Česky doslova rovný s rovným (klient-klient). Jedná se o označení typu počítačových sítí, ve které spolu komunikují přímo jednotliví klienti (uživatelé). Je to vlastně decentralizovaný komunikační model, ve kterém má každá strana stejné možnosti a každá strana může zahájit komunikační relaci. Opakem P2P je klient/server model, ve kterém klient zadá požadavek na službu a server splňuje požadavek.

Pump

Česky pumpa, čerpadlo a jedná se o výraznější růst ceny (to znamená od +20 % a výš, občas i +stovky %). Do kryptoměny vlastně přichází více kapitálu a jeho cena vzrůstá.

Pump and Dump

Česky napumpovat a vyhodit. Je to opakující se cyklus u Altcoinů, kdy se cena vyšplhá hodně vysoko a potom hned spadne zase dolů. Tyto pohyby často vznikají při malém objemu. Obchodníci, kteří tuto praktiku provádí, zadají nákupní příkazy na velké množství mincí a FoMO od neinformovaných investorů potom vyžene cenu rychle nahoru – to je Pump. Potom ti stejní obchodníci, kteří vyprovokovali Pump, začnou všechno prodávat a cena letí dolů – Dump. To je Pump and Dump.

Rekt

Zkratka vazby „get wrecked“. Česky řečeno „přijít na buben“. Tento výraz se používá tehdy, když jsme se rozhodli pro špatnou investici a tím jsme přišli o podstatnou část našeho vkladu.

Rezistence

Neboli odpor (strop) je cenová úroveň, kde obchodníci odmítají dále platit tuto a vyšší cenu. Trh nemůže a odmítá dále růst. Na této cenové hladině pak dochází k zastavení a zpětnému odrazu trhu. Pokud ale trh takovou velmi silnou bariéru odporu – resistence prorazí, většinou následuje další výrazný růst (pokud nešlo o falešné proražení).

Satoshi

Nejmenší dílek bitcoinu. Platí, že 1 satoshi = 0.00000001 BTC. Také se jedná o křestní jméno vynálezce Bitcoinu, který se jmenuje Satoshi Nakamoto.

Scam

Česky podvod. Jde o označení podvodné stránky, která přestala vyplácet vložené a vydělané peníze svým klientům. Běžné je to u různých vysoce ziskových „investičních systémů“, kdy jsou slibovány desítky procent ročně, někdy i měsíčně. U stránek bez možnosti investice bývá riziko mnohem menší.

Seeds (seedy)

Česky semínka, je nějaký počet slov (počet slov může být různý), které slouží jako záloha pro obnovu např. Trezoru nebo jiné HW peněženky.

Shitcoin

Takhle zastánci Bitcoinu nazývají všechny Altcoiny. Zastánci Altcoinu naopak používají tento název pro příliš mladé kryptoměny nebo pro kryptoměny s malou tržní kapitalizací.

Short

Přesný opak dlouhé pozice. Jedná se tedy o investiční termín, který se u nás nazývá krátká pozice. Chcete-li zaujmout krátkou pozici, tak kryptoměnu nejdříve prodáte a věříte, že její hodnota v budoucnu klesne.  Pokud se tak stane, tak tuto kryptoměnu později nakoupíte za nižší cenu se ziskem. Spekulujeme tedy na pokles ceny.

Signály

Jsou krátké zprávy, ve kterých jsou doporučení na nákup kryptoměn (většinou za poplatek).

Spread

Rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou instrumentu.

Startup, start-up

Za startupy bývají označovány mladé internetové či technologické firmy stojící za jedním nápadem. Ten se snaží za pomocí investorů přivést co nejrychleji k realizaci. Jsou to jednoduše řečeno „mladé“ firmy tvořené lidmi nejvíce do 40 let. Mají velké ambice a netrpí ztrátou sebedůvěry. Věří si a vyplácí se jim to. Mnohdy začínají s nulou a během krátké doby jsou schopni vytáhnout svou firmu do milionových zisků.

Stop loss

Česky zastavení ztrát. Je to vlastně pojistka. Jedná se o pokyn, který zajistí, že když cena kryptoměny klesne na nastavenou mez, tak se automatický prodá. Taková pojistka při nečekaném pádu trhu.

Strong Hands

Česky silné ruce. Jsou to trpěliví obchodníci, kteří vědí, co dělají, co očekávat a jak se na trhu chovat. Jsou to silní hráči v tradingovém světě, kteří dokáží svojí silou ovládat trh. Mají dostatek odhodlání své otevřené obchodní pozice držet tak dlouho, pokud to ti slabší nevzdají a trend se nakonec neotočí a oni na tom nevydělají.

Support

Česky podpora, je vlastně podpora cenová úroveň, ve které má cena při pohybu dolů tendenci se zastavit a odrazit se zpět nahoru.

Technická analýza

Používá se na předpovídání budoucích cenových pohybů na základě systematického zkoumání, analyzování a vyhodnocování minulých a současných dat. Cílem technické analýzy je přibližně určit budoucí vývoje cen, určit konec a případné otočení trendu. Používají se různé nástroje v grafech (např.: Bollinger Bands, CCI, RSI, volume, trendové linie atp.), které umožňují vyhledat obchodní signály vhodné pro otevření obchodní pozice, a to jak short, tak i long. Zkratkou se označuje TA.

Take Profit

Take profit je definovaný zisk, který chceme inkasovat. Take profit je po zadání veden na straně Brokera, který ručí za jeho exekuci. Po zadání tohoto příkazu nemusíte sedět u počítače a čekat, až se příkaz zrealizuje, protože jakmile hodnota instrumentu dosáhne Vámi zadané hodnoty v TP, tak se příkaz automaticky vyplní a obchod se uzavře na Vámi nastavené hodnotě.

Token

Česky žeton, klíč, šifra. V kryptosvětě je to něco jako akcie, kdy jde o podíl na hodnotě určitého projektu nebo společnosti. Tokeny (kryptoassety či kryptoaktiva) fungují díky chytrým kontraktům na jiné platformě než kryptoměna, kterou označujeme jako coin, funguje na vlastním blockchainu.

Trader

Česky obchodník. Je to člověk, který využívá obchodních příležitostí rostoucích ale i klesajících trhů.

Trading

Česky obchodování. Jedná se o obchodování na kapitálových trzích (burzách CP), kdy se trader snaží vytipovat obchodní příležitosti pomocí technické nebo fundamentální analýzy (nebo i pomocí obou analýz).

Trailing stop

Je to v podstatě posuvný stop loss pokyn, který kopíruje pohyb trhu. Zkratkou se označuje jako TS.

Trezor

Jde o hardwarovou peněženku pro digitální měny od české firmy SatoshiLabs. Je určena pro bezpečné dlouhodobé uchování kryptoměn. Zatím podporuje osm kryptoměn (bitcoin, litecoin a další) s tím, že další přibydou. Má displej, USB-C, podporu microSD a rozhraní pro správu. Má podobu klíčenky.

Vlnkování

Jde o „metodu“ obchodování, která je vhodná pro intradenní obchodování, protože je potřeba si své zainvestované finance pohlídat. Občas se stane, že námi sledovaný instrument nejde ani nahoru, ani dolů, ale spíše do strany. Jako by se nemohl rozhodnout, kterým směrem se vydat. Tohoto okamžiku se dá také využít pro navýšení našeho obchodního účty, kdy využíváme spodní a vrchní vlnky. V té dolní nakoupíme a na té horní prodáme atd. Je ale potřeba si to ohlídat, protože je možné, že se námi sledovaný instrument konečně rozhoupe a prorazí buď nahoru, nebo dolů, což v případě, kdy by vyrazil opačným směrem, než máme nakoupeno či prodáno, by nás mohlo finančně celkem zabolet, proto je vhodné moc neriskovat a neotevírat obchodní pozice v nějak moc velkém objemu. Pro začínající tradery je to celkem náročné.

Volume

V češtině objem. Je měřítkem toho, kolik daného finančního aktiva bylo obchodováno v daném časovém období (většinou za posledních 24 h). Např. jestliže je 24 h volume kryptoměny Electroneum $4,155,520, tak to znamená, že za posledních 24 hodin se této kryptoměny celkově nakoupilo a prodalo za více než 4 miliony dolarů.

Weak Hands

Česky slabé ruce. To jsou netrpěliví obchodníci, kteří ze strachu začnou zavírat své otevřené obchodní pozice, když cena padá dolů. Nemají dost odhodlání je držet, a tak je raději rychle prodají se ztrátou. Často toho nakonec litují, protože mnohdy se cena dostane zase brzy nahoru. Většinou se to týká spíše nováčků v tradingovém světě.

Whale

Česky velryba. Je to velký hráč s obrovským množstvím kapitálu. V podstatě je to někdo, kdo má hodně peněz do obchodu a může způsobit masivní vlny v ceně např. v obchodování s kryptoměnami. Tito obchodníci se pokoušejí ovlivňovat ceny směrem k jejich preferovanému směru a obvykle uspějí v krátkodobém horizontu. V kryptosvětě mají největší vliv u nových nebo méně populárních altcoinů.

Withdraw

Česky výběr. Jestliže se Vám v investičním světě daří a už jste si své finanční prostředky rozmnožili, tak si je samozřejmě můžete vybrat a užít si je.