Jak na bezpečnost

Jak chránit investici, bezpečnost a druhy kryptoměnových peněženek

Stejně jako běžné peníze, tak i ty virtuální je potřeba si někde uložit. Běžné peníze máme uložené buď někde v bance, nebo někde v trezoru, ale pár drobných míváme i u sebe v peněžence. A stejně tak se dají uložit i virtuální platidla. Samozřejmě dnes už snad každý ví, že virtuální měnu fyzicky nikde neuchováváme, protože to technicky není možné právě z toho důvodu, že jde o informace, které jsou uloženy v blockchainu a není tedy žádný způsob, jak virtuální měnu mít fyzicky třeba v kapse jako je to u klasických platidel. Takže ty kryptoměnové peněženky jsou vlastně jen jakési schránky, kam ukládáte vaše přístupové kódy od vašich kryptoměnových adres.

V tomto článku se tedy zaměříme na to, kde a jakým způsobem je dobré si své krypto úlovky uložit a zaměříme se i na výhody i nevýhody různých úložišť.

Jak sami za chvíli uvidíte, tak možností, kam si své kryptoměny uložit, je celá řada a výběr není zrovna jednoduchý. Vše má svá pro i proti a vy tak budete muset zvážit, co je pro vás dobré a vhodné, abyste si pak mohli vybrat to správné místo pro úschovu svých digitálních měn.

Tak pojďme se teď na to všechno tedy podívat.

Virtuální kryptoměnová peněženka

Co to vlastně je ta virtuální peněženka? Něco jsme si pověděli již v úvodu, ale jen stručně v souhrnu: virtuální peněženka slouží k ukládání virtuálních měn, respektive informace o peněžence, které jsou uloženy v blockchainu. Virtuální peněženky jsou buď Hot Wallet, které jsou připojené k internetu, nebo jsou Cold Wallet a ty jsou offline. Použití Cold Wallet bývá sice o něco složitější, ale za to jsou bezpečnější, protože je hackeři neohrožují svými útoky. Hot Wallet tedy nejsou moc dobrou volbou pro dlouhodobější uchovávání virtuálních financí, a to právě kvůli tomu, že jsou online. Ale zase výhodou u nich je to, že se ke svým financím dostanete z každého zařízení, které je připojené k internetu, protože tyto peněženky fungují ve webovém prohlížeči, takže se stačí jen přihlásit údaji, které jste zadali při registraci, popřípadě těmi, které jste si později nastavili či změnili.

Na jedné virtuální peněžence si můžete vygenerovat libovolné množství adres, které můžete libovolně zveřejňovat, takže když pak někdo na některou z těchto adres odešle virtuální mince, tak se mince připíší právě do vaší peněženky. Jedná se o tzv. veřejný klíč (public key). Naproti tomu je součástí každé takové peněženky tzv. soukromý klíč (private key). Soukromý klíč je matematicky propojený s veškerými adresami určité peněženky a tento klíč nesmíte nikomu sdělovat ani nikde zveřejňovat, ale musíte si ho bezpečně uchovat. Bez tohoto klíče totiž vaše peněženka nepozná transakce, které jsou určeny pro vás nebo pro někoho jiného. Bez soukromého klíče nemůžete ani posílat, ani přijímat žádné transakce.

A teď tedy blíže k těm všem možnostem, jak a kam své virtuální peníze uložit.

Celkem existuje 5 způsobů, kam své virtuální peníze uložit a tím je i ochránit:

Hot Wallet (online peněženka)

  1. Webová peněženka
  2. Mobilní peněženka
  3. Softwarová (počítačová) peněženka

Cold Wallet (offline peněženka)

  1. Papírová peněženka
  2. Hardwarová peněženka

1) Webová peněženka

Tento typ peněženky je vhodný pro všechny, kteří nechtějí uchovávat své kryptoměny dlouhodobě, protože jsou pro denní použití mnohem jednodušší. Zároveň jsou nejméně bezpečnou variantou, protože privátní klíč je uložený u poskytovatele služby, kterému svěřujete své finance. Z tohoto důvodu je lepší v těchto peněženkách držet jen menší částky, které máte pro denní spotřebu nebo krátkodobé obchody. Je dobré u nich používat několik metod zabezpečení jako např. dvou faktorové ověřování. Přesto mají tyto peněženky významné postavení ve světě kryptoměn.

Ovládání webových peněženek je jednoduché a přehledné a zvládne je ovládat i naprostý začátečník. Velice se totiž podobají běžnému internetovému bankovnictví. K tomu, abyste se ke své webové peněžence přihlásili, vám stačí znát přístupové údaje (e-mail, heslo a někdy i třeba nějaké to ID, které vám bylo přiděleno). Ve většině případů mají webové peněženky celkem omezený seznam podporovaných kryptoměn nebo jsou zaměřeny pouze na jednu jedinou. Ale i tak tento typ peněženky má spoustu benefitů. Z webových peněženek můžete posílat peníze na kryptoměnové burzy nebo z nich můžete i platit nákupy na internetu. Obchodů, kde se dá platit kryptoměnami, každý měsíc přibývá. Mnoho webových peněženek má i mobilní aplikace pro chytré telefony, takže máte své virtuální peníze kdykoliv k dispozici.

2) Mobilní peněženka

Mezi oblíbené virtuální peněženky patří mobilní aplikace pro chytré telefony. Jsou to jednoduché aplikace, které umí nejen uchovávat vaše kódy, ale můžete díky nim i kryptoměnou platit přímo z telefonu. Jsou tak vlastně dobrými pomocníky, protože mobil máte většinou u sebe a své kryptoměny vlastně vždy k dispozici. A jestliže máte telefon s funkcí NFC, tak můžete kryptoměnou platit i pouhým přiložením mobilu ke kryptoměnovému terminálu. Výhodou těchto peněženek je i to, že některé jsou tzv. multiměnové, takže máte několik různých kryptoměn v jedné peněžence, kde je můžete mezi sebou různě měnit. Ale i tady je potřeba si dát pozor na bezpečnost, protože u některých mobilních peněženek má přístup k vašemu privátnímu klíči třetí strana, jako tomu je i u těch webových peněženek.

Mobilní peněženky nestahují celá data z blockchainu, takže vám nezabírají místo v mobilním telefonu v rozsahu i několika desítek GB. Ukládá pouze fragment.

Mezi námi vyzkoušenou takovou mobilní peněženku patří Freewallet. Tuto peněženku najdete nejen jako na webu, ale i jako mobilní aplikaci a je multiměnová. Výhodou této mobilní peněženky je i to, že si ji můžete udělat bezpečnou díky několika způsobům, které Freewallet nabízí.

Freewallet naleznete na: https://freewallet.org

Abychom se tu ale nezačali věnovat pouze konkrétní peněžence, tak o Freewallet jako jedné z možností, kam své virtuální peníze uložit, se můžete dozvědět více zde.

3) Softwarová (počítačová) peněženka

Jednou z bezpečnějších variant oproti těm výše uvedeným, je softwarová (počítačová) peněženka. Takovou peněženku si prostě nainstalujete do svého počítače jako běžný software. Peněženka vám umožňuje si vygenerovat nový privátní klíč, tedy nový účet a na účtu si můžete vytvořit libovolný počet adres. K privátnímu klíči máte přístup pouze vy, protože není uložen u poskytovatele služby, jak jsme se s tím setkali v popisu výše zmíněných typů virtuálních peněženek. Tento typ peněženek si můžete stáhnout v plné neboli full verzi nebo v odlehčené neboli light verzi. Softwarová peněženka má tu nevýhodu, že stahuje celá data z blockchainu a ta full verze ještě ke všemu uchovává kopii celého blockchainu, který zabírá až desítky GB na pevném disku vašeho PC. Jak už znáte určitě z běžné praxe, tak i zde platí, že důvěryhodné jsou ty oficiální softwary, ale ani tak nemáte záruku 100 % bezpečí, kde vám ho nezaručí ani silné a dlouhé heslo, které je ovšem základem. Z tohoto důvodu je dobré mít peněženku nainstalovanou na jiném zařízení, které není stále připojené k internetu. Nebo se nabízí ještě jedno řešení a tím je vytvoření virtuálního počítače např. přes VirtualBox, kdy si na váš počítač nainstalujete svoji peněženku v módu pro prohlížení a své veřejné adresy si do ní naimportujete. Takhle máte své finance prakticky neustále na očích (když tedy jste zrovna u svého PC) a kdyby vám náhodou někdo vaše PC napadl, tak o své peníze nepřijdete, protože vám je nemůže odcizit. Nebo jsou i takové, kde si soubor nabitých peněženek stáhnete na obyčejný USB flash disk a soubory si můžete třeba přesunout na PC, který není trvale připojený k internetu, nebo k němu není připojený vůbec

Nevýhodou softwarových peněženek je ale to, že virtuální peníze nemáte kdykoliv k dispozici, když máte softwarovou peněženku třeba v kanceláři na stolním PC nebo v notebooku, který běžně u sebe nemíváte. A to nemluvím ani o tom, že nemůžete platit pouhým přiložením ke kryptoměnovému terminálu, jako je tomu v případě těch mobilních, jak jsme si o nich povídali výše. Tím vlastně tento typ peněženek ztrácí na mobilitě. Ale i tak díky nim můžete toho zvládat hodně. Třeba posílat peníze na burzu, z peněženky do peněženky nebo dokonce i tam s nimi platit nákupy. V tomto případě ale pouze v internetovém obchodě. Jinak jsou celkem dobré a bezpečné.

4) Papírová peněženka

Papírové peněženky patří mezi ty nejbezpečnější, ale má to i svá ale. Pojďme se na ni i na ta ale podívat blíže.

Tento typ peněženky je spíše pro ty, kteří mají větší množství virtuálních peněz nebo je chtějí uchovávat po dlouhou dobu, protože, jak už jsme si řekli v úvodu tohoto bodu, jsou považovány za bezpečné. U tohoto typu peněženky se nic neinstaluje ani nenastavuje, jen si na webu vygenerujete peněženku (její privátní klíč) a adresu, kam budete kryptoměny přijímat. Privátní klíč tak není nikde u žádného poskytovatele služeb, ale máte ho pouze vy na papíře. Na webu najdete mnoho takových generátorů kryptoměnových peněženek. Jsou dokonce i celkem pěkně graficky zpracované. Tento generátor vám vygeneruje i QR kódy, díky nimž můžete lépe kryptoměnu do své peněženky přijímat či importovat do mobilní peněženky. U papírové peněženky si vlastně pouze vygenerujete její identifikační kód (ID), kam virtuální peníze pošlete a dokument s kódem peněženky si vytisknete na papír a uschováte na bezpečné místo. Nejlépe možná radši více kopií a uložit na různá místa. Papír je jen papír a může se kdykoliv různě poškodit nebo vám ho může dokonce i někdo ukrást, což je potom ale celkem problém. Takže bezpečnost a opatrnost nade vše. Nevýhoda je ale také v tom, že kdybyste se rozhodli své virtuální peníze z ní vybrat nebo je jen poslat na jinou peněženku, tak je možné pracovat pouze s celým obsahem peněženky. Nelze tedy vybírat či posílat jen zvolenou část. Mohlo by se vám totiž stát, že byste o zbytek virtuálních peněz přišli. Takže pro každodenní obchodování je to dost nepraktické. Tento typ peněženky je vlastně jen soukromý klíč vytisknutý na papíře. Kdybyste si šli koupit kryptoměnu do automatu, tak dostanete vlastně vytisknutou peněženku na papíře. V případě, že byste si chtěli své virtuální peníze převést z online peněženky na papírovou, tak si musíte opět vytvořit novou peněženku, na kterou byste své finance z online peněženky převedli. Ale to už určitě víte z toho, co jsme si tu všechno o peněženkách už pověděli.

5) Hardwarová peněženka

Hardwarové peněženky patří mezi nejbezpečnější. Opět jako u předešlého typu peněženky i tento typ je spíše pro uchování většího obnosu kryptoměny nebo když si chcete kryptoměnu uložit na delší dobu. Pro lepší dostupnost a manipulaci je pak dobré si pořídit i mobilní peněženku, kam si můžete vždy potřebnou část svých virtuálních financí přesunout, abyste s nimi mohli lépe manipulovat. A jak jsme si již výše pověděli, tak v některých případech se dá kryptoměnou platit i pouhým přiložení mobilního telefonu ke kryptoměnovému terminálu.

Hardwarové peněženky jsou malá zařízení podobající se svojí velikostí USB flash diskům, ale oproti nim mají některá tato zařízení i displej a seženete je už i v ČR. Jednotlivé typy se od sebe liší svojí velikostí, vybaveností, funkcemi, a také technologií. Displej, kterým jsou vybaveny některé typy hardwarových peněženek slouží především k zobrazení důležitých informací (např. adresa peněženky, kam posíláte peníze). V první řadě si budete muset ale svoji peněženku nastavit, a právě peněženka vybavená displejem vám na něm ukáže seed, který vám byl vygenerovaný. V případě odesílání transakce musíte vyťukat heslo peněženky pro její potvrzení, k čemuž slouží tlačítka, kterými je hardwarová peněženka vybavená nebo jsou i typy, které mají dotykový displej, takže heslo vyťukáváte pomocí dotykového displeje. Jinak se dá říct, že jsou kombinací toho nejlepšího od všech výše uvedených typů peněženek – jsou mobilní, máte kontrolu nad svým privátním klíčem, většinu času jsou offline a snadno se obsluhují prostřednictvím webového prostředí. A když to umí, tak je můžete použít i k přístupu ke klasické softwarové peněžence. Do hardwarové peněženy si samozřejmě neukládáte svoji kryptoměnu, ale to nejdůležitější, co potřebujete, abyste se ke své peněžence dostali a tím je privátní klíč, díky kterému se pak do své peněženky dostanete pomocí autentizace do webového či softwarového prostředí. Na hardwarové peněžence v dnešní době už můžete uchovávat desítky různých i těch menších kryptoměn. Velkou výhodou této peněženky je to, že kdybyste o ni nějakým způsobem přišly, tak se vlastně nic neděje, protože ke svým virtuálním financím se dostanete díky master seedu, který peněženka vytvořila při vašem prvním nastavení.

Mezi nejznámější takovou peněženku patří např. Trezor, která stojí cca tři tisíce korun. Tato peněženka je světovou jedničkou a byla první svého druhu. Za vznikem této peněženky stojí česká firma Satoshi Lab. V dnešní době je na trhu dostupná i její nová verze Trezor T.

Další skvělou hardwarovou peněženkou je konkurenční Ledger (Nano S, či KeepKey). Ledger Nano S pořídíte v ceně okolo dvou tisíc korun. Je to vlastně taková jednoduchá USB klíčenka. Můžete na ni uchovávat velkou řadu různé kryptoměny, a to i té menší.

Jsou tedy kryptoměnové peněženky bezpečné?

Jestli jsou kryptoměnové peněženky bezpečné, to hlavně záleží na tom, jak se s nimi zachází. Nezapomeňte na to, že jediný způsob, jak se k vašim virtuálním financím dostanete, jsou právě veškeré přístupové kódy a hesla, které v peněženkách uchováváte. Jestliže si tedy nebudete tyto kódy a hesla někde zálohovat nebo ukládat, může se vám snadno stát, že o své virtuální peníze z nějakého důvodu přijde. A když vám někdo ukradne kódy, tak o ně přijdete taky. Takže opatrnost především a chraňte si své virtuální peníze zuby nehty. Je velice důležité, abyste s vašimi peněženkami správně zacházeli.