Ripple čelí žalobě

Společnost Ripple, která vytvořila kryptoměnu XRP, nyní čelí žalobě od Komise pro cenné papíry. Podle nich je XRP cenným papírem a společnost Ripple tak prodávala cenné papíry bez potřebné licence. Podle informací by měli být obžalovaní jak generální ředitel Brad Garlinghouse, tak spoluzakladatel Chris Larsen.

Co nyní Ripple čeká?

V tuto chvíli je jisté, že se bude jednat o poměrně dlouhý proces. Komise si myslí, že XRP je skutečně cenným papírem, zatímco Ripple si stojí za tím, že ne. Podle generálního ředitele se jedná o útok na celý kryptotrh a také na americké inovace jako celek. O kryptoměně Bitcoin či Ethereum přitom komise (SEC) rozhodla, že se o cenné papíry nejedná. Proč by tomu u Ripple, respektive XRP mělo být jinak?

Bitcoin a Ethereum jsou totiž decentralizované kryptoměny, to znamená, že nad nimi nemá žádnou nadvládu žádná společnost nebo jedinec. To se například u XRP říct nedá, a to je také důvod, proč CES podává žalobu. Proč je ale XRP tak jiné?

Co odlišuje XRP

XRP jsou plně předtěžené mince, které Ripple postupně uvolňuje do oběhu. Na začátku bylo vytvořeno 100 miliard mincí XRP, z nichž mnohé jsou stále v úschově společnosti. Stejně tak také Brad Garlinghouse a Chris Larsen vlastní nemalou část XRP. Zde můžeme vidět jasnou paralelu s akciovým trhem.

Společnost Ripple naopak tvrdí, že nemá právo k užívání tzv. rezervního fondu, a že se XRP stává decentralizovanější kryptoměnou i díky obchodníkům a bankám, které jej používají v případech transakcí v cizích měnách. Otázkou tedy bude, jak se k žalobě postaví samotný soud.

Precedens

Jedno ale jisté už nyní. Ať soud rozhodne jakýmkoli způsobem, bude se jednat o precedens, který bude mít dopady na další podobné žaloby. Generální ředitel tak bere tento soud jako možnost postavit se za celý kryptoprůmysl, který je dle jeho vyjádření prostřednictvím SEC šikanovaný. Uvidíme, jak dlouho se soudní proces protáhne a jak na to zareaguje cena XRP.

Registrací na Binance.com získáte slevu 10% na poplatky.