Obtížnost těžby bitcoinu významně poklesla

Těžba Bitcoinu je tak trošku jako na houpačce. Nyní dokonce došlo ke snížení obtížnosti těžby o 16 %, což je pro těžaře dobrá zpráva. V rámci historie Bitcoinu se jedná o druhý největší pokles. Ten zdaleka největší jsme zažili na konci října roku 2011, kdy obtížnost klesla o více jak 18 %.

Obtížnost těžby

Obtížnost těžby určuje, jak obtížné a časově náročně je dohledat ten správný hash pro konkrétní blok, který se nachází na bitcoinovém blockchainu. Obecně se obtížnost upravuje každé dva týdnu, což odpovídá 2 016 blokům. Důvod takových úprav? Udržení deseti minut mezi novými bloky. Obtížnost je pak závislá na celkovém počtu aktivních těžařů, nejedná se ale o jediný aspekt. Na komplikovanost nalezení hashe se podepisuje také období sucha v Číně.

Toto období totiž s sebou přinese vypnutí strojů, což znamená, že síť přijde o velký výpočetní výkon. Pokles výkonu je samozřejmě krátkodobý, v řádech maximálně několika týdnů, ale má velký dopad na ovlivnění náročnosti těžby. V tuto chvíli ale může za sníženou obtížností stát především výše poplatků v bitcoinové síti, které jsou nyní opravdu enormní.

Klesající hashrate je další důvod

Druhým důvodem pro takové snížené obtížnosti těžby je klesající hashrate. Ten způsobuje to, že uživatelé musejí někdy čekat i dny na to, než dojde k potvrzení jejich transakcí. Vzhledem k tomu, že dnešní svět je velmi uspěchaný, a v kryptosvětě to platí dvojnásob, jsou i hodiny zbytečně dlouhá doba.

Právě úpravy obtížnosti těžby zajišťují, že se „bude těžit pořád stejně“. Jedná se o ochranu proti tomu, aby klesl hashrate na absolutně neúnosnou mez, která by znamenala prakticky zastavení potvrzování transakcí. To by logicky mělo nedozírné následky na celou bitcoinovou síť. Další úprava je v plánu 15. listopadu roku 2020. Nepředpokládá se ale, že dojde k dalšímu snížení a obtížnost těžby půjde spíše opačným směrem.

 

Registrací na Binance.com získáte slevu 10% na poplatky.