Libra od Facebooku startuje již v lednu!

To, že Facebook chystá svoji vlastní kryptoměnu je poměrně známá informace. Dosud ale nebylo jisté, kdy dojde k jejímu spuštění a jak bude Libra fungovat. Nyní ale máme všechny podstatné informace, které vám shrneme v tomto článku.

Co už víme

V současné chvíli je jasné, že Facebook může v lednu roku 2021 nastartovat svoji kryptoměnu Libra tím, že spustí svůj stablecoin, který bude vázaný na dolar podobně, jako například Tether. Na začátku byla Libra mnohem ambicióznějším projektem, který se ale nakonec trošku poupravil a ze svých plánů poněkud slevil.

Financial Times přinesl zprávu o tom, že Libra bude v lednu 2021 spouštět takovou „omezenou“ verzi. Prakticky to znamená, že se Libra vzdala svých velkolepých plánů a plánuje pouze spuštění kryptoměny vázané na dolar.

Vše je závislé na FINMA

FINMA je švýcarský Úřad pro dohled nad finančním trhem. Od září roku 2019 víme, že Libra požádala o licenci právě u švýcarského regulačního orgánu. Pokud licenci Libra dostane, může skutečně spustit v lednu kryptoměnu vázanou na dolar. Původně ale měla Libra plány spustit stablecoiny pro další měny na světě, namátkově třeba euro, jeny a další. I zde je vidět, jak ambice projektu klesají.

V září 2019, když Libra, respektive Facebook o tuto licenci požádala, finanční orgány napříč Evropou se proti myšlence platební licence v takovém rozsahu ohradily. Prý by totiž mohlo dojít k ohrožení svrchovaných mechanismů měnové politiky. Právě proto začala Libra Association projekt přepracovávat a v červnu vyšel aktualizovaný whitepaper tohoto projektu. Ten „oznamuje“, že se Libra momentálně bude soustředit na dolary a později možná přijdou i další fiat měny.

Změny pokračují

Vedle toho, že projekt Libra nakonec ustoupil se svých původních ambicí, došlo také k jiným změnám. V květnu tohoto roku přejmenoval Facebook peněženku Calibra na Novi. Díky této peněžence byste tak měli být schopni držet, případně utrácet nový stablecoin. V současné době by již měla být peněženka připravena na spuštění. Čeká se pouze na schválení všech potřebných licencí. Uvidíme, v jaké podobě se nakonec peněženky dočkáme.

Bude Libra takové terno?

Zpočátku se zdálo, že Libra přinese něco nového a jiného. Že přinese stablecoiny také jiných měn než pouze dolaru. Nakonec k tomu na začátku roku vůbec nedojde a budete se muset spokojit s tím, že Libra se zařadí vedle Tetheru. Možná se nakonec povede uskutečnit Facebooku to, co původně zamýšlel. Ambice ale klesají a je otázkou, zda se je podaří vůbec někdy ještě oživit, nebo se nakonec Libra stane tuctovým projektem, za kterým stojí Facebook.

Registrací na Binance.com získáte slevu 10% na poplatky.