Financování politiků pomocí kryptoměn – jak je na tom BTC ve světě politiky?

Bitcoin je nejrozšířenější alternativní virtuální měnou a jak se podle posledních událostí zdá, svoje místo si vydobývá i na politické scéně.

Politické kampaně ve světě

Dobrovolné dary na politické kampaně nejsou ničím výjimečným. Na Tchaj-wanu však místní politik obdržel příspěvek v BTC, který měl hodnotu 325 USD. Hsiao Hsin-chen, který kandiduje do místní samosprávy, se vyjádřil, že dary v kryptoměnách budou mít velké politické a technologické důsledky. Řeč je samozřejmě o blockchainu, který díky svému šifrovacímu systému může udržet politický systém čistý a transparentní. Tchaj-wan nemá komplexní předpisy o kryptoobchodu a dárcovské dary na politické kampaně jsou klasifikovány jako bezhotovostní dary. O regulaci se však uvažuje – tamní ministr spravedlnosti vyzval vládu, aby byly přijaty předpisy, které se budou týkat kryptoměn.
Zcela jiný přístup zaujali v Kalifornii. Associated Press oznámil, že FPPC (Komise pro spravedlivé politické praktiky) zakázala politické dotace a dary v kryptoměnách. V oficiálním vyjádření bylo zmíněno, že je díky kryptoměnám obtížné zjistit dárce a mají tak obavy z politické transparentnosti. Jižní Karolína zaujala stejný postoj, zatímco například lidé v Coloradu mohou darovat kryptoměnu na podporu politické kampaně, avšak je stanoven limit pro částku.

A jak je to u nás?

Česká republika prozatím nezaujala ke kryptoměnám konkrétní stanovisko. Jsou zde povolené anonymní dary, avšak podle oficiálního prohlášení České národní banky, kryptoměny nejsou peníze, a staví se k nim skepticky.

Registrací na Binance.com získáte slevu 10% na poplatky.