Blockchain jako budoucnost chytrých měst?

V dnešní době se přívlastkem „chytré“ může pochlubit už pěkná řádka věcí. K dispozici máme chytré telefony, televize, zastávky a mnoho dalšího. Ke slovu se však začíná dostávat i pojem „smart city“. Možná to zní jako ze sci-fi románu, avšak díky blockchainu se chytrá města mohou stát brzy realitou.

Pod taktovkou Číny

Jingdong Group je čínskou společností, která se zaměřuje na obchodování a s ním související technickou vybavenost. Právě zde vznikl výzkumný institut Smart City, který se zabývá možností, jak zbudovat chytré město za pomocí AI a technologie blockchain. Co to v praxi znamená? Vláda, zdravotní péče, doprava, obyvatelstvo i třeba celkové prostředí by byly synchronizované a vedené pomocí inteligentního řešení.

Uplatnění blockchainu

Samotná společnost již tuto technologii používá v mnoha oblastech podnikání. Její výhody jsou nesporné a je jenom otázkou času, kdy se začne naplno využívat i v jiných oblastech každodenního života. Zatím se však musíme spokojit s probíhajícím výzkumem a s nadějí, že se jednou stanou inteligentní města realitou. Bude to však zvýšení komfortu života nebo spíše začátkem nové kapitoly lidstva, kde neexistuje soukromí ani možnost vykročit ze zajetých kolejí? Nechme se překvapit.

Pokud se o technologii blockchain zajímáte a věříte tomu, že může být velkým přínosem i nad rámec kryptoměn, více se můžete dozvědět v anglickém článku ze stránky Cointelegraph.

Registrací na Binance.com získáte slevu 10% na poplatky.